Německé zákony a pravidla

Posted: 01/30/2011 in typicky německé

Jak říká můj přítel, nic nefunguje v Německu tak dobře jako zákony a pravidla…  Rozhodla jsem se uvést několik zajímavých, která se týkají každodenního života.

Některá jsou již několik desetiletí tak zažitá, že je nemožné ani na základě rozvíjejícího průmyslu je změnit!

Takový pěkný příklad je například otvírací doba – přes týden a v sobotu jsou obchody jako u nás otevřené do 20 hodin, ale v neděli jsou všechny obchody v Německu zavřené. Pocházím z Českých Budějovic a tam jsou obchodní centra a supermarkety stejně jako v Praze celý týden a víkend otevřené, tak jsem si těžko zvykala na to, že v neděli kromě benzínky nikde nic nedostanete!

V neděli se také striktně dodržuje klid. Nesmí se dělat  žádný rámus, např. vrtat vrtačkou, v poledních hodinách sekat trávu atd. Večerní klid je uzákoněný od 22 hodin a ať vás ani nenapadne po desáté třeba hrabat sníh….To jsem zkusila jednou a pěkně sem si od sousedky vyslechla její přednes…. Ale že její 19. letý syn přijede opilý ve 4 hodiny ráno z diskotéky a dělá před barákem cirkus, to je v pořádku….

K mytí auta jsou samozřejmě myčky aut a ne parkoviště před domem nebo řeka! Němci velice dbají o životní prostředí a o své okolí a je pravda,  že je vše upravené a hezké a v řekách je krásně čistá voda, v které se dá koupat. Co se týče odpadků, ty se třídí na plasty – tzv. „Grüner Punkt“, papír, normální odpad a bio-odpad.

Na začátku je to věda, ale rychle se na to zvykne. Teď mi třeba připadá v Čechách komické ten odpad tak striktně netřídit, mám vždy špatné svědomí, když musím vyhodit kelímek od jogurtu nebo balení od salámu do normálního odpadu! A co jsem ještě zapomněla – k třídění odpadu také samozřejmě patří různé barvy pytlů, do kterých se odpad třídí. Pro „Grüner Punkt“ existují žluté plastové pytle, které se musí vyzvednout ve Wertstoffhof – něco jako náš sběrný dvůr.

http://de.wikipedia.org/wiki/Recyclinghof

To je jedna z nejdůležitějších činností Němců v sobotu dopoledne! Všichni naloží do aut svůj „Müll“ a jedou do Wertstoffhofu. Je to sranda je pozorovat, jak vykládaj papír, skleněné láhve – na ty většinou  žádná záloha není – a tahaj starý nábytek. Jiní, většinou cizinci, zas ten nábytek nakládají a odvážejí pryč. Je to tam jak v mraveništi ;o)

Na co si je také třeba zvyknout je vracení plastikových láhví. Ty se u nás jako jediné třídí jako plasty. Tady vám za každou flašku k nákupu přičtou 25 centů navíc. Mladiství samozřejmě nechávají flašky ležet – ty mají přeci peněz dost, ale při normálním nákupu leze vyhazování flašek pěkně do peněz!

Určitě by se k tomuto tématu našlo ještě mnoho příkladů, ale já jsem se snažila vybrat ty nejdůležitější. Pokud mě zas něco napadne, určitě napíšu k tomutu tématu další část.  ;o)

Reklamy
Komentáře
 1. taky pamatuji píše:

  Hezký postřehy.
  S tím nedělním zavřením obchodů jsem taky bojovala. V Rakousku se jich myslím spousta zavírala už v sobotu odpoledne a myslet na to, že musí být do té doby nakoupeno všechno až do pondělí…

  Jinak třídění se mi líbí a mám radost, že v naší části Budějovic už celkem funguje.

 2. Reakce píše:

  Je fakt, ze s tim „v nedeli je zavreno“ stale jeste tak nejak bojujeme. snazil jsem se to kolegum v praci vysvetlit, ale moc to nechapali. s pise byla jejich argumatce asi v tom smyslu, ze…improdavacka si chce odpocinout apod. trochu jsem za tim i citil neco jako, ze jsme spis jeste ten vykoristovatelsky kapitalismus apod.
  trideni odpadu je vazne kapitola sama pro sebe. pri pohledu na ceny a jejich Abfall politiku je mi jasne, proc nasi sousede obcas zapomenou svuj Muell u nas v Cesku v pangejtu. Jen pripominam, ze jejich slavna pravidla jsou jina od okresu k okresu, takze i sami Nemci v tom maji trochu bordel, nebo spise „muell“.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s