Die Ossis x Wessis – wie nennen sich die Deutschen untereinander…

Posted: 02/13/2011 in typicky německé

Člověk by si myslel, že po 12 letech od sjednocení Německa, rozdíly mezi „východními a západními Němci“ nebudou existovat.

Ale dodnes jsou jako i u většiny států z východní Evropy patrné. Nejedná se jen o průmyslový rozvoj v jednotlivých zemích, ale i o mentalitu lidí, což vlastně spolu ať chceme nebo nechceme souvisí…

Západní Němci nemají východní Němce moc v lásce, tvrdí že 99,9 % východních Němců je „faul, arbeitslos und unzufrieden“ ;o)
A když je pak poznáte, zjistíte, že jsou skutečně jiní. S tím že jsou stále nespokojení naprosto souhlasím, ale jestli jsou líní, to nemohu posoudit. Co se týče té nezaměstnanosti, to je také pravda. Ve východním Německu je daleko méně pracovních příležitostí než v západním. Západní Němci tvrdí, že za to může jejich pracovní morálka, že některé firmy, které výborně prosperují v západním Německu, by ve východním ihned zkrachovali. Zřejmě tedy na tom něco bude.

Např. je zajímavé, že dodnes – ještě po 12 letech po spojení – se každému západnímu výdělečnému Němci nebo cizinci (takže i mě) strhává každý měsíc z platu tzv. „Solidaritätszuschlag“ na obnovu východního Německa… Tak si tak říkám, jak je možné, že se za tak dlouhou dobu nepostavili sami na vlastní nohy, když tam celou dobu plynou peníze. Když se pak díváte na televizi, náš oblíbený program je „Mieten, kaufen, wohnen“, a vidíte jaké byty se tam pronajímají za (pro nás žijící v Bavorsku)  naprosto směšné ceny, akorát Vás to naštve!

http://de.wikipedia.org/wiki/Solidaritätszuschlag

Jak to krásně vystihla paní Simona Stašová v rozhovoru s Markem Vašutem ve filmu „Román pro ženy“, téma východní a západní Němci je a stále bude ještě nějakou dobu aktuální!

Stašová: Jmenuje se Hans, je architekt a z Hamburku, narodil se tam – takže žádnej bejvalej Enderák!
Vašut: že jsem tak smělej, proč je pro rodící se vztah mezi mužem tak důležité v jakém režimu ten dotyčný vyrůstal?
Stašová: protože mužům vyrůstajícím za socialismu chybí 2 životně důležité věci: styl a sebevědomí – já myslím Pažoute, že zrovna ty bys o tom něco měl vědět!

A jaké přezdívky můžete zaslechnout o východních Němcích?

– OSSIS
– ZONIES
-OSTBLOCKBEWOHNER
-OSTZONAL

No ze začátku se mě to pěkně dotklo, když můj přítel vyprávěl naším známím, že jsme o víkendu byli „im Ostblock“ Ale oni to tak nemyslí, ani mezi sebou to asi neberou jako urážky, spíš se tak škádlí, což je pro nás absolutně nepochopitelné ;o)

Pokud se někomu zdá, že jsem vztahy mezi západními a východními Němci popsala trochu jednostranně, je to tím, že mi opačná zkušenost chybí, pokud někdo tyto zkušenosti máte, budu ráda za každý komentář! ;o)

Reklamy
Komentáře
 1. Erika píše:

  Marcel, moc pěkné.
  Já jsem se během své práce v IBM setkala s Němci z Lipska a Erfurtu a byli ganz prima – přátelští, otevření a mentalitou nám, myslím, hodně blízcí. Pak jsem měla tu čest také s pár „Wessies“ a ti se k nám Čechům chovali s arogancí a despektenm, takže já osobně mám blíže k Ossies.:-)
  Ale s tou ekonomikou asi na tom něco bude..:-)

  Pa pa

 2. marcelajiraskova píše:

  ahoj Eriko, dekuji za komentar a naprosto s Tebou souhlasim! Vychodni Nemci jsou daleko pratelstejsi a pohodovejsi, jak si psala, holt podobna mentalita jako mame my. Me prvni zkusenosti se zapadnimi Nemcemi behem me brigady u MC Donaldu take nebyly ruzove a kdyz jsem zacinala tady v Bavorsku, nebyla to take prochazka ruzovou zahradou! Dodnes tu treba nemam zadnou nemeckou kamaradku, coz asi take o necem svedci. Vice zase v pristim blogovem prispevku ;o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s